середа, 27 грудня 2017 р.

СТАН РОБОТИ З ПРОФІЛАКТИКИ СУЇЦИДІВ

Інформацію підготував практичний психолог Лізвінський В.Л.

Підлітковий суїцид — чи можна його попередити?
Підлітковий вік — небезпечний. Під впливом гормонів підліток стає збудливим і надчутливим. Іноді достатньо невеликого конфлікту в родині або в школі для того, щоб дитина увійшов в стан депресії. Часто такі стани закінчуються спробами самогубства.
Хто з підлітків найбільш схильний суїциду
Суїцид — це навмисне позбавлення себе життя. Деякі підлітки входять до групи ризику по суїциду у випадку потрапляння у важкі життєві ситуації. Перш за все, це підлітки, схильні до депресій (зниженого настрою), зловживають спиртними напоями, наркотичними і токсичними речовинами, видавши самогубство або загибель когось із близьких, погано успішні в школі, дівчатка після згвалтування або під час вагітності, а також талановиті, неординарні підлітки, які не вписуються у суспільство.
Вхідні в цю групу підлітки в будь-який момент можуть опинитися в ситуації, яка стане поштовхом до суїциду. Для них характерні підвищена вразливість і відчуття себе ізгоєм у суспільстві — саме це і штовхає їх на самогубство.
Суїцид зустрічається в трьох формах:
  істинний — коли у підлітка є дійсно тверді наміри самогубства, як правило, спроби вдаються, а якщо їм хтось перешкоджає, то повторюються; ця форма характерна для юнаків;
  афективний — спроба самогубства під впливом миттєвих сильних почуттів; якщо спроба самогубства не вдається, то, швидше за все, вона не повторюється; характерний для дівчаток;
  демонстративний — самогубство як спосіб привернути до себе увагу; такі спроби можуть повторюватися багаторазово, але майже ніколи не закінчуються істинним самогубством; більше характерний для дівчаток.
Причини суїциду в підлітковому середовищі
Часто причиною істинного самогубства в підлітковому середовищі є почуття ізоляції від суспільства, відчуття себе не таким як усі, що призводить до самотності і відчуття того, що його ніхто не розуміє. Це може викликати стійку депресію (зниження настрою) і бажання піти з життя. До таких підліткам можуть ставитися підлітки з обтяженою спадковістю (діти психічно хворих, алкоголіків, наркоманів), які отримали важку психічну травму, що мають нестандартну сексуальну орієнтацію і тому відчувають себе неповноцінними.
Афективна форма суїциду частіше відбувається під впливом конфліктів у сім’ї, школі, групі підлітків, конфлікту на грунті закоханості, на тлі сильного впливу мистецтва (наприклад, під враженням фільму або книги).
Демонстративна форма суїциду характерна для підлітків з істеричними рисами особистості, які будь-яким способом хочуть привернути до себе увагу.
Предсуіцідальний поведінку
Істинний суїцид часто зріє всередині підлітка і ніяк себе не видає, тим не менше, якщо уважно придивитися, то можна побачити, якісь не зовсім звичні риси в його поведінці. Іноді вони майже непомітні, якщо підліток за своїм характером схильний до самотності, тим не менш, його підсвідомість майже завжди сигналить про майбутній суїцид. Видати їх може ще більша заглибленість у себе, іноді — випадково загублені слова про самогубство. Про справжні наміри говорить небажання обговорювати це питання з оточуючими. Тим не менш, підліток навіть з самими істинним намірами самогубства завжди підсвідомо сподівається, що щось раптом зміниться на краще і йому не доведеться цього робити.
Підлітки з афективною та демонстраційної формами суїциду, як правило, не приховують своїх намірів. Підлітки з афективним поводженням на підсвідомому рівні хочуть, щоб їх зупинили, а істеричні особистості роблять заяви про самогубство свідомо, щоб справити враження на оточуючих.
Під впливом внутрішньої готовності до суїциду може змінюватися апетит: ті підлітки, у яких він був хорошим, нічого не їдять, а підлітки з поганим апетитом починають раптом їсти все підряд. Те ж саме відбувається і з сном: активний підліток починає цілими днями спати, а млявий втрачає сон.
Успішність у школі падає, зовнішній вигляд підлітка з істинними намірами самогубства говорить про повній байдужості до себе, повністю втрачається інтерес до навколишнього. Підлітки намагаються привести свої справи в порядок, часто роздають ледь знайомим людям дорогі речі. Іноді вони дуже озлоблені і можуть відповісти агресією на будь найбезневинніше зауваження.
Особливості підліткового віку, а також зазначені результати потребують від педагогів та батьків звернути увагу на поширення в мережі інтернет суїцидальних ігор. В останній час популярності набуває нова гра «Червона сова». Працює вона за принципом сумнозвісного «Синього кита». Правила цієї суїцидальної гри для дітей шокують, а так звані «куратори» вимагають неможливого. Розповідаємо все, що таке «Червона сова» та як вберегти від неї дитину.
«Червона сова» вже знайшла перших жертв в Україні. У поліції повідомили, що 14-річна школярка Лєра з Києва на кілька днів втекла з дому. Дівчинку у відчуженому стані знайшли в Умані – у неї були порізані руки, розбитий телефон та інструкція для подальших дій у смертельній грі.
«Червона сова» – це нова суїцидальна гра для підлітків. Її поширюють у забороненій в Україні соцмережі «ВКонтакте». Наразі в цій соцмережі діє сім груп «Сови». Час від часу деякі з них блокують, але вони знову відновлюють свою діяльність. При цьому групи – закриті, і заявки на вступ приймають лише від дітей.
«Червона сова» почала набирати оберти в соцмережах місяць тому, і завдяки російським блогерам, які «заробляють» собі перегляди на цій темі, гра вийшла за межі інтернету і стала справді небезпечною.
Концепція гри «Червона сова» дуже схожа на «Синього кита» – у ній є «куратор», листування «ВКонтакте», жертви-підлітки і приз за перемогу (який саме – точної інформації немає). Але є й певні відмінності.
Ось як «грають» у «Червону сову»: в особисті повідомлення «ВКонтакте» підлітку пише загадковий «куратор» і каже, що потрібно «Не спати 12 днів». Під час гри куратор перевіряє гравця словами «Сова не спить?». Відповідати потрібно «Сова ніколи не спить».
На додачу, «гравець» завжди має бути онлайн, а коли «куратор» надсилає відео – його потрібно відразу подивитися. Виконуєш завдання, не спиш 12 днів – і тоді нібито отримуєш «приз».
Майбутніх жертв «куратори» шукають через друзів «гравців» або просто в соцмережах. Одним із перших діти отримують завдання розповісти про однокласників та рідних. Наступне завдання у «Червоній сові» – залучити їх до групи смерті.
Схема насправді дуже проста: послідовники «Синього кита» використовують залякування, аби домогтися свого. Спершу діти-»гравці» отримують посилання, при переході на яке вибиває помилку. Опісля «куратори» переконують, що так вони дізналися адресу учасника гри. Якщо ж дитина відмовиться виконувати якесь завдання, її погрожуватимуть «розбірками».
Рекомендації:
Психологу провести повторне діагностування підлітків схильних до суїцидальної поведінки, а також тих хто був відсутній в школі.
Психологу школи та педагогам здійснювати контроль за емоційним станом підлітків що входять до «групи ризику».
Психологу та класним керівникам провести роз’яснювальну роботу серед батьків та учнів стовно нової суїцидальної гри «Червона сова». Рекомендувати батькам стежити за станом своїх дітей. Звернути увагу на такі ознаки в поведінці власних дітей, як відчуженість, втома, постійно хоче спати, сидить в мережі посеред ночі, з'являються порізи на руках
Якщо ви помітили це в дитини – не кричіть на неї! Краще відверто та щиро поговоріть з нею. Переконайте, що ви допоможете їй покинути гру та захистите від «кураторів». Головне – не панікуйте, а зробіть усе можливе, щоб вберегти свою дитину.
Батьки, помітивши, що з підлітком коїться щось недобре, повинні викликати його на відвертість і по можливості надати підтримку, навіть якщо він в сем-то помилився чи зробив злочин.

Батьки повинні допомагати підліткам у подоланні життєвих перешкод. Підліток повинен знати, що його приймають і люблять таким, яким він є, і що б не трапилося в його житті, йому є кому про це розповісти. Те ж саме стосується і щирих друзів: якщо підліток говорить про самогубство, то вони повинні надати йому моральну підтримку, а в разі чітко звучить загрози суїциду повідомити про це близьким свого друга.

Немає коментарів:

Дописати коментар